GO za GORILOU – expedice startuje!

Druhý ročník expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvaná Go za Gorilou! startuje v sobotu 29. února. Dobrodružné cestovatelské výpravy za gorilami do národního parku Bwindi, kde aktuálně blesk usmrtil tři gorilí samice, se zúčastní zpěvák skupiny Sto zvířat Honza Kalina, uznávaný primatolog a „gorilí táta“ Marek Ždánský a výherce soutěže a shodou okolností ošetřovatel opic Lukáš Baránek.

Cílem projektu Go za Gorilou! je finanční podpora organizaci Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé horské gorily žijící v ugandských horách a spolku Hvězdy dětem, který pomáhá opuštěným dětem z dětských domovů. Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Během aktuální únorové tropické bouře zde byla zasažena bleskem sedmnáctičlenná skupina vzácných horských goril skupiny Hirwa. Blesk na místě usmrtil tři gorilí samice Kabatwu, Mararo a těhotnou Gikundiro. Čtrnáctiměsíční mládě Kabatwy zásah blesku přežilo. V terénu je aktuálně tým gorilích doktorů vedený Fredem Nizeimanou, který monitoruje zdraví mláděte a přeživších členů gorilí skupiny. Náhlá ztráta tří samic je pro již tak malou populaci horských goril velkou ranou, samice v plodném věku jsou pro její přežití velmi důležité. Právě do místa neštěstí míří s finanční pomocí expedice Go za Gorilou!.

Výstup do hor za gorilami je však náročný a nelze proto předem přesně odhadnout, jak dlouho bude účastníkům expedice cesta k místu aktuálního výskytu goril trvat. Účastníci expedice Go za Gorilou! proto vyzývají veřejnost, aby  na facebookovém profilu facebook.com/mountaingorilla.cz sledovala cestovatelské deníky se zážitky jednotlivých účastníků expedice a tipovala, za jak dlouho se skupině podaří tlupu horských goril v ugandských kopcích najít. Ten tipující, jehož odhad bude nejblíže, vyhraje dárkový balíček Mountain Gorilla Coffee v hodnotě jeden tisíc korun.

Expedice Go za Gorilou! je vyvrcholením téměř půlročního projektu společnosti Mountain Gorilla Coffee, která právě z Ugandy dováží vysoce kvalitní ekologicky a fair trade pěstovanou kávu a čokoládu. Z každého produktu Mountain Gorilla Coffee zakoupeného v období od září do prosince loňského roku šlo symbolických pět korun pro každou ze zmíněných organizací, celkem se takto vybralo přes jednadvacet tisíc korun. Expedice se proto účastní i výherce facebookové soutěže s Mountain Gorilla Coffee, ošetřovatel opic ze ZOO Hodonín Lukáš Baránek. Loňského prvního ročníku expedice Go za Gorilou!, o kterém vznikl stejnojmenný dokument, se zúčastnil zpěvák Kamil Střihavka. Celý film můžete vidět zde.

 

 

GO za GORILOU – VÝHERCE SOUTĚŽE

Soutěž Go za Gorilou skončila. Výhercem tohoto ročníku se stal ošetřovatel opic ze ZOO v Hodoníně Lukáš Baránek. Na cestě za horskými gorilami do Ugandy ho doprovodí jeho patron v soutěži - zpěvák skupiny Sto zvířat Honza Kalina.

 

V rámci projektu Go za Gorilou však nejen soutěžíme, ale také pomáháme. Z každého zakoupeného produktu naší značky putuje 5 Kč organizaci Gorilla Doctors, která pečuje o horské gorily a 5 Kč spolku Hvězdy dětem na zájmové aktivity opuštěných dětí z dětských domovů. Během projektu Go za Gorilou jsme takto společně vybrali pro gorily a děti celkem přes 21.000 Kč.  

 

 
 

Beneficient a patron měsíce listopadu

 

Listopadovým patronem soutěže Go za Gorilou je skupina STO ZVÍŘAT, která vznikla na začátku 90. let jako reakce na anglickou vlnu ska, prezentovanou kapelami jako Madness, Specials nebo Selecter. Od té doby ušla v rámci žánrů dlouhou cestu lemovanou rocksteady, reggae, swingem i rockem. STO ZVÍŘAT má za sebou více jak dva tisíce koncertů a festivalů a to nejen v Čechách, ale i ve Spojených státech, Francii, Německu, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku a Slovensku. Díky štěstí na zahraniční promotéry se vždy jednalo o hraní v zavedených rockových klubech a na kvalitních festivalech. V Čechách a na Moravě STO ZVÍŘAT zahrálo zřejmě ve všech existujících klubech. Každoročně hrajeme na všech velkých a prestižních festivalech… Už jen díky svému názvu má skupina STO ZVÍŘAT k projektu Go za Gorilou velmi blízko :-)

Současně skupina podporuje i šestnáctiletou Nikolu z dětského domova, která se chce stát kadeřnicí.

 

Nikola je šestnáctiletá dívka. Do dětského domova byla přijata před devíti lety, tedy jako sedmiletá. V domově je společně se svými dvěma mladšími sestrami. Čtvrtá, nejstarší, již dětský domov opustila. Nikča letos skončila základní školu a v září nastoupila na střední školu obor kadeřnice. Tento obor je finančně nákladný, ale práce s úpravami vlasů jí baví a věří, že se někdy zúčastní a uspěje i v kadeřnických soutěžích. Nikola by potřebovala kosmetický kufr, česací hlavu, speciální kadeřnické oblečení a pomůcky, ale také placený speciální kurz.

 

Beneficient a patron měsíce října

 

Patronkou říjnového kola soutěže GO ZA GORILOU je milá herečka, zpěvačka a protagonistka jedné z klíčových rolí seriálu Most - Erika Stárková.

Narodila se 8. července 1984 na Moravě. Je výbornou českou divadelní herečkou. Vystudovala konzervatoř v Brně a poté nastoupila na JAMU. Působila v Národním divadle Brno. Erika působila v HaDivadle, také v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Hostuje v divadlech - v Divadle pod Palmovkou, Vila Štvanice - Divadlo LETÍ, v Městských divadlech pražských - konkrétně Divadlo Komedie, kde nově studuje muzikál Lazarus. Kromě toho se věnuje zpěvu, soulu, funky, RaB, popu a vlastní tvorbě. Její zpěv je osobitý, autenický. Objevila se v mnoha českých seriálech, jako Četnické humoresky, Kriminálka Anděl, Tátové na tahu nebo Strážmistr Topinka. Doslova excelovala v seriálu Most, kde ztvárnila klíčovou roli transsexuálky Dáši. Roli ztvárnila opět velmi autentickým, citlivým způsobem, tak, že její postavu milovali všichni diváci. Dále jsme jí mohli vidět například v roli královny Gabriely v divácky úspěšné pohádce Sedmero krkavců. Nově mohou diváci Eriku vidět ve filmech Štěpána Altrichta - Národní třída, Davida Ondříčka - Zátopek a zahrála si v hollywoodském seriálu s Orlandem Bloomem Carnival Raw. Erika miluje děti, často se věnuje hlídání dětí. 

Erika se rozhodla podpořit akci Go za Gorilou a zároveň bude patronem sportovně nadaného Milana z Dětského domova v Mostě, se kterým se vyfotila i do nového charitativního kalendáře Hvězdy dětem „Pomáháme plnit sny dětí z dětských domovů“.

 

Milan je bystrý a citlivý čtrnáctiletý kluk, který nastoupil do 9. třídy. V posledních letech se velmi zlepšil v učení, školní výsledky si natolik zlepšil, že má ambice a reálné šance na studium střední školy. Milan má velkou vášeň, miluje sport a konkrétně házenou. Věnuje se jí po celou dobu, co je v dětském domově, tedy již šest let. Milan žije v dětském domově v Mostě se svou mladší sestrou. Sourozenci mají ještě starší, již dospělou sestru, se kterou se navštěvují. Milan má velký sen, chtěl by se v budoucnu stát trenérem házené. Pojďme společně pomoci Milanovi na cestě k jeho snu. Pomůžete s finančními prostředky na zakoupení sportovního vybavení na házenou a s financováním školného v házenkářském klubu a soustředění v házené?

 

Beneficient a patron měsíce září

Patronem soutěže Go za Gorilou v měsíci září je programový ředitel Radia Beat Standa Rubáš. Standa je vystudovaný chemik, ale jeho srdce odjakživa patřilo bigbítu. Jeho cesta za chemií ho postupně odvedla z rodného Chebu, přes Karlovy Vary, až do Prahy. Už během studií na Vysoké škole Chemicko-technologické, se začal objevovat v Rádiu Beat. Prošel si postupně celým radiem od sklepa po půdu. Přes promo, copywriting, dramaturgii až po vytoužený mikrofon. Stal se jedním ze základních moderátorských kamenů vysílání Rádia Beat, je autorem pořadu pro mladé začínající kapely - Naděje Beatu a spoluautorem legendárního speciálu o tvrdé hudbě, Hard and Heavy. Od roku 2015 je Standa i programovým ředitelem této kultovní rozhlasové stanice.  Standu můžete znát jako moderátora největších rockových a metalových festivalů, závodů aut a motocyklů ve sprintu na čtvrt míle, nebo jako rockového DJe. Mezi jeho velké záliby patří rybaření a americká auta, obzvláště pak značka Jeep. Několik let je členem, nově také předsedou Club Jeep Czech Republic. Standa se rozhodl podpořit akci Go za Gorilou a zároveň bude patronem Veroniky z Dětského domova Unhošť.

Veronika je v dětském domově od roku 2009, pak byla několik let i v pěstounské péči a nakonec se vrátila zpět. Je velmi šikovná sportovkyně, ráda hraje míčové hry, poslouchá hudbu a ze všeho nejraději má malování. Navštěvovala výtvarný kroužek a ráda by v tom pokračovala, protože nějaké nadání má. Hodily by se jí výtvarné potřeby. V této oblasti se chce zlepšovat. Nyní je prvním ročníku střední školy se zaměřením na design.

Beneficient a patron měsíce srpna

Tomášek chodí do 4. třídy základní školy. Pochází ze sedmi sourozenců, je druhý nejmladší, do dětského domova přišli před sedmi lety. Chlapec si za svůj krátký život již zažil mnohé, domácí násilí, alkoholismus obou rodičů, rozdělení sourozenců mezi rodiče, střídání partnerů matky, kteří chlapcům ubližovali, týrali je, každý ze sourozenců měl nevyjasněný úraz hlavy. Soud rozhodl o odebrání dětí a umístění do dětského domova. Tomášek je nesmírně citlivý kluk, těžce nese odloučení od matky, která si žije vlastní život a o děti se nestará. Na Vánoce ji viděl po 2 letech, od té doby se o děti opět nezajímá. Přes všechna trápení, která ho potkala, je neustále dobře naladěný a usměvavý. Tomáš je šikovný, manuálně zručný, pořád něco schraňuje a tvoří. Už jako malý klučina vytvořil z krabice krmítko pro ptáky, dnes již pracuje se dřevem, nářadím, vymýšlí výrobky ze stavebnic. Tomášek hraje fotbal, je členem tělovýchovné jednoty. Je také úspěšným členem mladých zdravotníků. Touží se stát členem místního sboru dobrovolných hasičů. Své zájmy nyní rozšířil o fotografování. Našetřil si na fotoaparát, dokumentuje každou zajímavou akci. Nyní si šetří na mobilní telefon a chytré hodinky, které by rád využíval ke sportu a fotografování. 

Patronem Tomáška je charismatický herec charakterních rolí, pan Alexej Pyško.

foto: Lenka Hatašová

Srpnovým ambasadorem soutěže GO za GORILOU je charismatický herec a dabér Alexej Pyško. Mimořádný herec, který během své kariéry mistrovsky ztvárnil desítky postav jak na divadle, ve filmu, tak i v televizních inscenacích.  Zahrál si i v televizních seriálech Expozitura, Policie Modrava, Cesty domů, Rapl 1 a 2 a dalších. Lexa Pyško je legendou českého dabingu, jeho hlas je neodmyslitelně spojen s Bruce Wilisem, Johnem Malkovichem a Gary Oldmanem. Na naši nabídku, aby pomohl horským gorilám a sociálně ohroženým dětem, zareagoval velmi spontánně a jsme rádi, že je po Kamilu Střihavkovi dalším členem našeho gorilího týmu. 

Lexa má rád klasický rock, skvělou kávu, dobrou whisky a pochopitelně přírodu. Rád pomáhá druhým a zejména těm, kteří neměli to štěstí žít ve spokojené rodině i proto si z dětí, které v rámci projektu GO za GORILOU podporujeme vybral Tomáška.

 

Beneficient a patron měsíce července

 
 

Patrik je malý kluk, který neměl v životě štěstí. Po několika pobytech v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek byl umístěn do dětského domova. Přesto Páťa neztrácí naději a svůj životní elán, kterého má na rozdávání - soustředil se hlavně na sport. Patrik miluje fotbal. Je pro něj vším - nadějí, možností zažít si úspěch a být něčím jedinečný, uznávaný svým okolím. Je pro něj možností nabýt svého ztraceného sebevědomí. Patrik vyslovil svoje přání, které pochopitelně - jak jinak - souvisí s fotbalem. Moc by si přál mít na fotbal kopačky Nike, vak Adidas, funkční prádlo a fotbalový míč.

Patronem měsíce července a malého Patrika bude Kamil Střihavka. Kromě toho, že je jedinečným rokovým zpěvákem, má rád sport a fotbal zejména, takže si budou s Patrikem rozumět.

 

  

Kamil Střihavka je český zpěvák, muzikant a autor. Vystupoval s kapelami Motorband a BSP (Balage, Střihavka, Pavlíček). Je interpretem známé skladby Země vzdálená. Účinkoval také v řadě rockových oper a muzikálů; jeho patrně nejznámější rolí byla postava Ježíše v adaptaci Jesus Christ Superstar. V současnosti je frontmanem kapely Kamil Střihavka & Leaders! A je hostem RockOpery Praha. Kamil má rád děti a zvířata. Je ženatý, s manželkou Evou má dcery Evu a Terezu. Je dlouhodobým patronem značky Mountain Gorilla.

 
 
 

Hvězdy dětem je nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu zájmů, talentu a volnočasových aktivit dětí z dětských domovů a přípravu mládeže z těchto zařízení na jejich budoucí zaměstnání.

 

Gorilla Doctors je mezinárodně uznávaná nezisková organizace, která působí hlavně na území Ugandy, Rwandy a Konga. Zaměstnává desítky veterinářů z celého světa, kteří osobně dohlížejí na zdraví a bezpečí vzácných horských goril přímo v náročném terénu afrického deštného pralesa. Věnuje se také výzkumu, osvětě a spolupráci v oblasti ochrany zvířat a rozvoje ekologického zemědělství v Africe.

 

GDPR

V návaznosti na obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a v souladu s platnou legislativou vás informujeme, že v rámci soutěže může dojít ke zpracování vašich osobních údajů nebo osobních údajů osob zobrazených na fotografii, kterou zašlete do soutěže. M. G. C. Trade, s. r. o. jako pořadatel soutěže a správce osobních údajů zpracovává tyto údaje pouze v nezbytně nutném rozsahu a pouze za účelem vyhodnocení soutěže a umístění fotografií do galerie, která je dostupná na webových stránkách a FB profilu. Pokud byste se domnívali, že vaše osobní údaje zpracováváme neoprávněně nebo v rozsahu větším než nutném k výše uvedeným účelům, neváhejte se na nás kdykoli obrátit na mailu obchod@mountain-gorilla.cz. 

Go za Gorilou - film je na světě :-)

První ročník projektu Go za Gorilou, který se uskutečnil na roků 2018 a 2019, v sobě spojuje vášeň pro dobrou kávu a exotiku spolu s chutí pomáhat ohroženým tvorům a to jak lidským tak i zvířecím. Je to příběh o naději, kávě, dobrodružství, plnění klukovských snů a možnosti měnit svět kolem sebe k lepšímu.

Během loňského roku mohli fanoušci kávové značky Mountain Gorilla Coffee svými nákupy přispět na dobrou věc a současně vyhrát cestu do africké Ugandy na horské gorily.  Prostřednictvím komunitního projektu Prima Svět putovalo pět korun z každé prodané kávy a čokolády organizaci Gorilla Doctors, pečující o poslední zbylé ohrožené horské gorily v ugandských horách. Druhá pětikoruna mířila ke spolku Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami překonávat těžký životní úděl v důsledku vážných úrazů. Celkem se takto vybralo kolem devadesáti tisíc korun. Z části určené pro spolek Bolíto se spolufinancuje nový dětský koutek na Klinice popáleninové medicíny VFN Královské Vinohrady.

Letenku na expedici Go za Gorilou nakonec vyhrál milovník kávy a IT specialista Milan Suchý.  K němu se přidal také patron značky Mountain Gorilla zpěvák Kamil Střihavka, desetiletý Papík Zeman, který před pár lety utrpěl vážný popáleninový úraz a jako odborný garant i ošetřovatel a „gorilí táta“ Marek Ždánský.

Celou expedici Go za Gorilou sledovali s kamerami dokumentaristé Jarmila Štuková a Jan Gregor. Jejich film zachycuje cestu této věkově i profesně nesourodé skupiny lidí, kteří by se za normálních okolností pravděpodobně nikdy nesetkali. Dala je však dohromady touha po dobrodružství, chuť cestovat do neznámých krajů a vůle překonávat životní překážky. Interakce těchto cestovatelů, záběry nádherné africké krajiny a divokých zvířat provázejí celý film. Film měl premiéru na televizním kanálu Prima ZOOM v sobotu 18. května 2019 ve 20,00 hodin a reprízován byl v úterý 21. května v 16,00 hodin. Celý film můžete vidět zde.