KÁVA S PŘÍBĚHEM

Jak to celé začalo aneb Příběh naší kávy


Naše káva má svůj příběh. Objevili jsme ji před několika lety při cestách do Afriky za dobrodružstvím a fotografiemi divokých zvířat. Narazili jsme na ni v malé africké rovníkové zemi jménem Uganda, která je obklopená ohromným jezerem na jihu a mohutnými horami na západní i východní straně. Jedna z nich tyčící se na hranicích s Keňou do výšky přes čtyři tisíce metrů nese název Mount Elgon. Jedná se o vyhaslou sopku. Na jejím vrcholu je chráněný přírodní park. Úbočí pohoří jsou však do výšky dvou kilometrů posetá několika tisíci malých rodinných farem, jejichž obyvatelé pěstují jednu z nejlepších káv na černém kontinentu.

 

Káva z Ugandy Mountain Gorilla Coffe

 

Nakupujeme od lokálních farmářů


Někteří z nich nás kdysi pustili do svého světa plného fyzicky náročné práce, jejímž konečným výsledkem je nádherně voňavý hnědý nápoj známý po celé zeměkouli jako káva. Nabwaya Stephen, Innoncent Chemsungu, Nathaniel Kigongo, Wakoko Esau, Lawrence Masaba nebo Emma Kamoti jsou jména jen několika z desítek drobných farmářů a farmářek, které od té doby každoročně navštěvujeme a za férové ceny nakupujeme jejich zelená kávová zrna, která pak přepravujeme do České republiky, abychom je zde mohli vypražit a dodat do vašeho šálku. Známe tak celou historii námi nabízených produktů od začátku do konce a díky tomu můžeme garantovat prvotřídní kvalitu, chuť i původ kávy.

Káva od Ugandských fakrmářů

 

Organicky pěstovaná káva v unikátním ekosystému


Pěstování kávové odrůdy arabika má v pohoří Mount Elgon dlouhou tradici. Skvěle se jí tu daří i díky unikátnímu ekosystému, dostatku slunečního svitu, sopečnému popelu v půdě, téměř nekonečnému množství čisté pramenité vody a absenci jakéhokoliv průmyslu či jiného zdroje znečištění v okolí. Na Elgonu je také přísně zapovězené používání veškerých chemikálií a průmyslových hnojiv. Celá péče o kávovníky se tak odehrává čistě na přírodní bázi. Také proto může káva z této oblasti nést označení RAINFOREST ALLIANCE CERTIFIED - garanci, že při zemědělské činnosti jsou dodržována pravidla ochrany přírody a deštných pralesů.

 

Káva Arabika Mountain Gorilla Voffe

 

Odmítáme vykořisťování lokálních farmářů


Vedle enviromentálních souvislostí považujeme za velmi podstatné i etické otázky spojené s pěstováním naší kávy. V řadě zemí světa totiž bývá k její produkci zneužívána otrocká dětská práce, jinde zas dostávají farmáři jen minimální finanční odměnu. Díky našim opakovaným pobytům v Ugandě a osobní zkušenosti víme, že na Mount Elgonu tomu tak není. Děti našich farmářů se pochopitelně v rámci rodinné dělby práce podílí na ošetřování kávovníků a sklizni kávy, ale současně chodí do školy. Jejich rodiče pak dostávají zaplaceno podle aktuálních cen na světovém trhu, což jim umožňuje zabezpečit celou rodinu. Ano, žijí sice většinou v domcích z nepálených cihel s vlnitým plechem na střeše a rohoží na podlaze a o technických vymoženostech naší civilizace si nenechávají ani zdát, jelikož o nich nejspíš nikdy neslyšeli. Nicméně jejich život je na africké poměry celkem harmonický a v souladu s tradicemi a přírodou.

Farmářská káva z Ugandy

 

Pomáháme horským gorilám


K úplnosti příběhu naší kávy zbývá ještě vysvětlit název Mountain Gorilla Coffee. Uganda je jedním ze tří států, na jejichž území žijí poslední horské gorily na celém světe. Tito unikátní primáti jsou geneticky velmi blízcí lidem, ovšem právě lidé jejich populaci přivedli téměř k vyhubení. V současné době žije na hranicích Ugandy, Konga a Rwandy něco málo přes tisíc dvě stě horských goril. Není to však tak dávno, kdy se stav gorilí populace odhadoval na pouhých tři sta jedinců. Vedle ochrany těchto zvířat před pytláky, což zajišťují strážci přírodního parku, mají ohromnou zásluhu na jejich záchraně veterináři z organizace Gorilla Doctors, kteří se starají o jejich zdraví. Ačkoliv jsou horské gorily mohutná až dvěstěkilová zvířata, jedná se o citlivé a křehké tvory, k jejichž úhynu může vést i banální onemocnění. Práce Gorilla Doctors je tak pro jejich další přežití velmi zásadní.

Soutěž Kup kávu, zachraň gorilu

 

Podporujeme organizaci Gorilla Doctors


Při založení naší kávové značky jsme se proto rozhodli, že budeme horským gorilám pomáhat jednak šířením jejich příběhu v České republice, ale také finanční podporou jejich lékařů. Vidíme to tak, že když z Ugandy něco dobrého v podobě kávy přivážíme, chceme do ní také něco dobrého vrátit. Každý rok proto organizaci Gorilla Doctors věnujeme procento z ročního obratu naší firmy z obchodu s kávou a čokoládou. Doposud jsme tak na záchranu horských goril věnovali díky vám přes 460 tisíc korun a budeme v tomto sponzoringu pokračovat. A vy naši zákazníci nám v tom můžete svými nákupy pomoci. Čím více kávy nakoupíte, tím více peněz můžeme věnovat gorilám v duchu našeho sloganu: Kup kávu, zachraň gorilu!

 

Finanční podpora lékařů Gorilla Doctors

 

 

Kup kávu a zachraň gorilu