Čtvrtá expedice Go za Gorilou za námi

Projekt pomáhá ohroženým horským gorilám a popáleným dětem

Expedice do rovníkového deštného pralesa východoafrické Ugandy za ohroženými horskými gorilami nazvaná Go za Gorilou! proběhla v druhé polovině dubna 2022.. Dobrodružné cestovatelské výpravy se zúčastnili zpěvák Xindl X, známý "gorilí táta" a zachránce gorilky Moji Marek Ždánský a dva výherci online soutěže kávové značky Mountain Gorilla Coffee z řad veřejnosti Petra Bílková a Martin Vojáček. Oba shodou okolností pracují jako ošetřovatelé primátů v ZOO – první v Hodoníně a druhý v Praze. Cílem projektu Go za Gorilou! je podpořit organizaci Gorilla Doctors pečující o poslední zbylé horské gorily žijící v ugandských horách a spolek Bolíto, který pomáhá dětem v resocializaci po těžkých popáleninových úrazech. Účast na projektu Go za Gorilou! se mezi tuzemskými hudebníky již stává tradicí. V předchozích letech ho podpořili Kamil Střihavka, Jan Kalina ze Sto zvířat nebo Matěj Ruppert z kapely Monkey Business. Letošní ambasador projektu Xindl X dokonce v souvislosti s patronací projektu napsal i písničku Gorila z Ugandy.

 


Horské gorily jsou ohrožená zvířata, kterých zbývá poslední tisícovka na světě v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Právě tam míří expedice Go za Gorilou! Výstup do hor za gorilami je však náročný a může být i poměrně dlouhý. Nelze předem přesně odhadnout, jak dlouho bude účastníkům expedice trvat cesta k místu aktuálního výskytu goril. Účastníci expedice Go za Gorilou! proto vyzývají veřejnost, aby na
www.gozagorilou.cz a na facebokovém profilu facebook.com/mountaingorilla.cz sledovala cestovatelské zážitky jednotlivých účastníků expedice a tipovala, za jak dlouho se skupině podaří tlupu horských goril v ugandských kopcích najít. Ten tipující, jehož odhad bude nejblíže, vyhraje dárkový balíček Mountain Gorilla Coffee v hodnotě jeden tisíc korun. Expedice Go za Gorilou! je vyvrcholením téměř půlročního projektu společnosti Mountain Gorilla Coffee, která právě z Ugandy dováží vynikající a ekologicky pěstovanou pětihvězdičkovou kávu a čokoládu. Z každého produktu Mountain Gorilla Coffee zakoupeného od září do prosince loňského roku šlo pět korun pro každou ze zmíněných organizací, celkem se takto vybralo přes sto tisíc korun.  

 

 

Petra Bílková - výherkyně ročníku 2021

Martin Vojáček - výherce ročníku 2020

Lukáš Baránek - výherce ročníku 2019

Milan Suchý - výherce ročníku 2018